Pielgrzymka do Hiszpanii – 2019

GIBRALTAR · GRENADA · SEWILLA · KORDOBA · MADRYT · AVILA · SAN LORENZO DE ESCORIAL · TOLEDO  

Bliższych informacji udziela ks. dziekan Jerzy Olszówka, tel. 71 387 28 20, oraz br. Marcin Wojtczak , tel. 71 388 78 26

PROGRAM RAMOWY 9 DNI

DZIEŃ 1  

Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Malagi

DZIEŃ 2  

Przylot do Malagi. Przejazd na nocleg do Costa del Sol. Śniadanie, po którym przejazd na półwysep Gibraltar. Udamy się na zamorskie terytorium autonomiczne Wielkiej Brytanii. Zobaczymy miejsce, gdzie spotyka się Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim oraz Europa z Afryką, które w najwęższym miejscu cieśniny oddalone są od siebie o zaledwie 14 km. Jest to również najczęściej uczęszczana trasa morska w Europie. Spacer po głównej ulicy oraz zwiedzanie katedry, w której zobaczymy tablicę upamiętniającą tragiczną śmierć generała Władysława Sikorskiego. Zobaczymy fortyfikacje ciągnące się wzdłuż wybrzeża półwyspu, ruiny zamku Maurów wraz z najbardziej reprezentatywną jej częścią – Wieżą Hołdu, port i zatokę. Udamy się na Skałę Gibraltarską, której większość zajmuje rezerwat przyrody (Upper Rock Nature Reserve), w którym żyje m.in. około 250 małp magotów (jeden z gatunków makaków), które są jedynymi żyjącymi na wolności małpami w Europie. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3  

Śniadanie. Przejazd do Grenady – jednej z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii, słynnej z pięknego położenia, licznych zabytków i niezapomnianych krajobrazów. Spacer po najstarszej części miasta. Nawiedzenie gotycko-renesansowej Katedry Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia z XVI–XVIII w. i kaplicy będącej miejscem pochówku Królów Katolickich – Izabeli i Ferdynanda oraz Joanny Szalonej i Filipa Pięknego. Kolejno w miarę możliwości ZWIEDZANIE ALHAMBRY, warownego zespołu pałacowego, zbudowanego w latach 1232–1273 i rozbudowywanego do XIV wieku. Jest zabytkiem arabskiego budownictwa w Europie. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife – letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Centralnym punktem Alhambry jest Dziedziniec Mirtów; natomiast najdoskonalszym przykładem zdobnictwa mauretańskiego, z fontanną wspartą na 12 lwach, jest Dziedziniec Lwów. Dziedzińce okolone są cienistymi kolumnadami, znajduje się tam wiele chłodnych zakątków, ogródki z płynącą wodą, na zewnątrz zaś balkony, z których roztaczają się niezwykłe widoki. Ornamenty przedstawiają wersety Koranu.   Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4  

Śniadanie, po którym przejazd do Sewillistolicy Andaluzji i andaluzyjskiego folkloru flamenco. Sewilla jest jednym z najpiękniejszych miast Hiszpanii. Nawiedzimy Katedrę NMP zbudowaną na miejscu meczetu, po którym pozostawiono minaret – Giralda, który obecnie pełni funkcję dzwonnicy. We wnętrzu katedry znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba. Udamy się do dzielnicy Santa Cruz, zobaczymy dom Piłata – jeden z „siedmiu cudów Sewilli”, a zarazem przykład pałacu andaluzyjskiego zbudowany na wzór domu Piłata, kościół Macarena, gdzie znajduje się figura Madonny płaczącej diamentami. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Kordoby lub okolic.

DZIEŃ 5  

Śniadanie. Przejazd do Kordoby, położonej w dolinie rzeki Gwadalkiwir. Zwiedzanie miasta, które ze względu na liczne i wspaniałe zabytki będące świadectwem obecności wielu cywilizacji zostało wpisane na Listę UNESCO. Zobaczymy m.in.: Mezquite – przebudowany na katedrę meczet – jedno z najwspanialszych dzieł architektury Islamu, pałace z XV i XVI w., kościoły Santa Marina i Iglesia del Carmen, synagogę z XIV w. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Madrytu.

DZIEŃ 6  

Śniadanie. Przejazd na całodzienne zwiedzanie stolicy Hiszpanii. Nawiedzimy katedrę La Almudena, zbudowaną z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki, a konsekrowaną przez św. Jana Pawła II, kościół San Isidoro a także Bazylikę Matki Bożej na Kolumnie (del Pilar). Ponadto zobaczymy m.in. Pałac królewski – Palacio Real – zbudowany w miejscu dawnego Alkazaru, plac Plaza de La Villa z budynkiem Ratusza,  główny plac Starego MiastaPlaza Mayor, plac Puerta del Sol, oraz Plaza Espana z pomnikiem Cervantesa. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7  

Śniadanie. Przejazd do Avila – miejsca urodzenia św. Teresy. Nawiedzimy gotycką katedrę z XIV-XV w., zobaczymy także kompleks średniowiecznych murów obronnych, klasztor Wcielenia, w którym św. Teresa spędziła 27 lat życia, klasztor San José, bazylikę Św. Wincentego, dom rodzinny św. Teresy. Przejazd do San Lorenzo de Escorial. Zwiedzanie monumentalnego zespołu pałacowo – klasztornego. Imponujący kompleks został wpisany na listę UNESCO. Nawiedzimy Bazylikę św. Wawrzyńca, wzorowaną na bazylice świętego Piotra w Rzymie z pięknymi ołtarzami i podziemnym mauzoleum – Panteonem Królów. Do największych skarbów części klasztornej należy Zakrystia oraz Kapitularz z cennymi dziełami religijnymi. Spacer po wewnętrznych dziedzińcach Escorialu. Powrót na obiadokolację i nocleg. 

DZIEŃ 8  

Śniadanie. Przejazd do Toledo, jednego z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury, siedziby prymasów Hiszpanii. Nawiedzimy piękną, gotycką budowlę – XV-wieczną katedrę. W pięcionawowym wnętrzu ujrzymy 4 bogate kaplice: Capilla de San Juan, Capilla Mayor, Capilla Mozarabe, Capilla Santiago. Spacer po zabytkowym Starym Mieście, ratusz, ruiny budowli rzymskich i średniowiecznych. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9  

Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki. 

TERMIN:   16 – 24.09.2019  

CENA:        3840zł

ZAPEWNIAMY: 

 • przelot wraz z opłatami lotniskowymi, 
 • komfortowy przejazd na całej trasie
 • 8 noclegów w hotelach ***, pokoje 2- os. z łazienkami, 
 • 8 śniadań, 7 obiadokolacji, 
 • opiekę i informację turystyczną pilota, 
 • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł w RP, 
 • opłatę na TFG

UWAGI: 

 • program o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach św. 
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
 • dokument niezbędny: dowód osobisty lub paszport
 • na bilety wstępu, lokalnych przewodników, parkingi, opłaty drogowe, nagłośnienie i inne wydatki programowe należy przeznaczyć ok. 200 €