Młodzież Alpha [RELACJA]

0a394d57-7164-4999-8aec-f8d814a36828

Dnia 1.02.2020 r. w jednej z sal parafialnych przy parafii Św. Bartłomieja i Św. Jadwigi w Trzebnicy odbył się tzw. Weekend Alpha. Wydarzenie miało związek z cyklem spotkań organizowanych już po raz drugi przez wspólnotę „Owczarnia” – wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej działającą przy parafii Św. Bartłomieja i Św. Jadwigi w Trzebnicy.

Kurs Alpha to cykl kilkunastu spotkań, prezentujących przesłanie chrześcijaństwa w sposób przystępny i nie wywierający presji. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia. Każda sesja rozpoczyna się od poczęstunku, podczas którego uczestnicy mogą nawiązać relacje i nabrać atmosfery otwartości i przychylności. Następnie ma miejsce krótki wykład i czas na dyskusję w mniejszych grupach, podczas której każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z innymi. W połowie kursu ma miejsce kluczowe wydarzenie – tzw. Weekend Alpha, podczas którego uczestnicy spędzają dużo czasu razem, a omawiane wówczas tematy dotyczą osoby Ducha Świętego.

03eea43b-342a-43ae-bb90-8ac9a85f3317

Wspólnota Owczarnia wzorem innych parafii w naszej diecezji postanowiła zorganizować omawiany kurs w ramach przygotowania młodzieży zamierzającej przystąpić w danym roku do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Tradycją naszej parafii już od wielu lat są cykliczne spotkania młodzieży z osobami świeckimi aktywnie uczestniczącymi w życiu lokalnego Kościoła, aby mogły zobaczyć żywą wiarę w życiu zwykłych parafian. Spotkania takie odbywają się równolegle z przygotowaniem katechetycznym w szkołach. Od zeszłego roku młodzież oprócz spotkań indywidualnych z osobami świeckimi ma do wyboru jako formę przygotowania do sakramentu kurs Alpha dla młodzieży. W tym roku do kursu przystąpiło ok. 35 uczestników. Spotkania odbywały się cyklicznie co dwa tygodnie w czwartki. Pomysłodawcą i głównym organizatorem kursu w naszej parafii jest Pani Anna Król.

667a6c0f-5b35-4e91-8402-1be971c92b8e

W sobotę 1.02.2020 r. Trzebnicki Weekend Alpha rozpoczął się o godz. 10:00, choć organizatorzy pracowali już od piątku wieczorem, by przygotować stoły i salę wykładową. Animatorzy powitali swoje grupy i rozdali uczestnikom identyfikatory. Na weekendzie gościliśmy Ks. Jerzego Lazarka i Ks. Macieja Szeszko, których młodzież zna i darzy sympatią jako opiekunów Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, a także Pana Artura Skowrona wraz z młodzieżą ze wspólnoty młodzieżowej Kompania Jonatana, której jest opiekunem. Oficjalna część spotkania rozpoczęła się od krótkiej modlitwy i uwielbienia. Następnie ks. Jerzy wygłosił poruszającą konferencję pt. „Kim jest Duch Święty”, opierając się na fragmentach z różnych ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Jako przykład działania Ducha Świętego w obecnych czasach ks. Maciej przybliżył młodzieży działalność Helenki Kmieć (polskiej misjonarki rzymskokatolickiej zamordowanej w Boliwii) podczas akcji ewangelizacyjnych, w których uczestniczyła jako członkini Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, a także jej późniejszej posługi misyjnej. Po przerwie na herbatę, kawę, kanapki lub domowe ciasto ponownie uwielbialiśmy Boga w pieśniach i modlitwach. Kolejny wykład zatytułowany „Co czyni Duch Święty” wygłosił do trzebnickiej młodzieży rówieśnik – Patryk ze wspólnoty Kompania Jonatana. Konferencja opierała się przede wszystkim o mnóstwo fragmentów z listów apostolskich, mówiących o darach Ducha Świętego i jego wpływie na pierwszy Kościół. Patryk okrasił swoją wypowiedź mnóstwem przykładów z własnego życia rodzinnego, wspólnotowego a także szkolnego, co udowodniło, iż Duch Pański działał nie tylko w czasach apostołów, ale również dziś „Ojciec udziela Ducha Świętego, tym którzy Go proszą”. Trzecią i ostatnią konferencję zatytułowaną „Jak zostać napełnionym Duchem Świętym?” wygłosił doktor teologii Pan Artur Skowron. Wyczerpująco omówił rozmaite przykłady z Dziejów Apostolskich, w których Duch Święty zstępował na Żydów i pogan, pokazał jak może objawiać się spotkanie z mocą Bożą, a także jaka przemiana zachodzi w życiu człowieka, który zaprosi do swojego serca Ducha Świętego. Pan Artur podzielił się z młodzieżą również swoim osobistym świadectwem, jak w radykalny sposób Pan Bóg odmienił go i nadał sens jego życiu. Po tych poruszających słowach wszyscy udaliśmy się do kaplicy w Białym Domu, gdzie przy dźwiękach pieśni wygrywanych przez Kompanię Jonatana, animatorzy z trzebnickiej Owczarni modlili się o każdego uczestnika kursu Alpha indywidualnie, modlitwą „o wylanie Ducha Świętego”. Po zakończeniu modlitwy ok. godziny 13:00 wszyscy udali się na obiad ufundowany przez ks. Proboszcza. Do wyboru był krokiet z barszczem lub spaghetti bolognese. Na zakończenie ks. Maciej Szeszko odprawił Mszę Świętą dziękczynną. Około godziny 15:00 wszyscy w wyśmienitych nastrojach rozeszli się do domów.

a0bc4c2e-7ec0-4394-88bd-22fc5e2c4904

Jako organizatorzy mamy nadzieję, że czas spędzony przez młodzież podczas weekendu Alpha zaowocuje pogłębieniem relacji z Panem Bogiem, a także głębszym przeżyciem zbliżającego się sakramentu. Liczymy na to, iż kurs z roku na rok będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi.

Weronika Kasprzyk

Trzebnica, 06.02.2020 r.